لیست تمامی خبرها

تاریخ درج : 1396/07/10
موضوع : اختلال استخوان فک موجب ميگرن مي‌شود
طبق نتايج يک مطالعه، افراد مبتلا به سردردهاي مزمن ميگرني سه برابر بيشتر از ديگران از اختلال شديد استخوان فک رنج مي‌برند.
 يافته‌ها نشان مي‌دهد «اختلال تمپورومانديبولار» (TMD) که بر مفصل فک تاثير مي‌گذارد، به طورمستقيم موجب بروز ميگرن نمي‌شود. اما TMD ممکن است موجب تشديد حملات ميگرن از لحاظ شدت و تعداد دفعات شود.
ليديان فلورنسيو، سرپرست تيم تحقيق در دانشگاه سائوپائولو برزيل، در اين باره مي‌گويد: «ميگرن يک بيماري عصبي همراه با چندين علت است، در حالي که TMD مانند درد گردن و ساير اختلالات اسکلتي-عضلاني مجموعه‌اي از عوامل است که حساسيت افراد مبتلا به ميگرن را تشديد مي‌کند.»
وي در ادامه مي‌افزايد: «مطالعه ما نشان مي‌دهد بيماران مبتلا به ميگرن مزمن که بيش از 15 بار در ماه دچار حمله ميگرني مي‌شوند، سه برابر بيشتر از بيماران مبتلا به ميگرن متناوب، علائم شديدتر TMD را گزارش مي‌کنند.»
مطالعات قبلي نشان داده‌اند که ميگرن تا حدودي با درد در ناحيه عضلات فک مرتبط است.
مفصل تمپورومانديبولار همچون يک لولا کشويي که فک را به جمجمه متصل مي‌کند عمل مي‌نمايد، بنابراين علائم اختلال شامل مشکل در جويدن و کشش مفصل است.
به گفته فلورنسيو، حساسيت مرکزي ممکن است ارتباط بين تعدد حملات ميگرن و شدت TMD را توضيح دهد. «تکرار حملات ميگرن ممکن است حساسيت به درد را افزايش دهد.»
در اين مطالعه، محققان زنان در سنين اوايل تا اواسط دهه 30 سالگي را که مبتلا به ميگرن مزمن، يا ميگرن دوره‌اي يا بدون ابتلا به ميگرن بودند بررسي کردند.
علائم و نشانه‌هاي TMD در 54 درصد شرکت کنندگان گروه کنترل بدون ميگرن، 80 درصد شرکت‌کنندگان مبتلا به ميگرن دوره‌اي و 100 درصد زنان مبتلا به ميگرن مزمن مشاهده شد.
محققان اذعان مي‌کنند افرادي که مبتلا به ميگرن هستند مستعد ابتلا به TMD هستند، اما افراد مبتلا به TMD لزوما مبتلا به ميگرن نيستند.